Tko može prodavati i kupovati pirotehniku?

 

Nabava, prodaja i uporaba pirotehničkih sredstva definirana je Zakonom o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja (NN 70/17, 141/20) čl.62



  • (3) Zabranjena je prodaja petardi i redenika kategorije F2 i F3 građanima za osobne potrebe, a ostala dozvoljena pirotehnička sredstva kategorije F2 i F3 dozvoljeno je prodavati građanima starijim od 18 godina, u razdoblju od 15. prosinca do 1. siječnja, u prodavaonicama iz stavka 1. ovoga članka.

  • (4) Uporaba dozvoljenih pirotehničkih sredstava iz stavka 3. ovoga članka dozvoljena je građanima starijim od 18 godina u razdoblju od 27. prosinca do 1. siječnja.

  • (5) U zatvorenim prostorima i na prostoru gdje se okuplja veći broj građana građanima je zabranjeno korištenje dozvoljenih pirotehničkih sredstava, osim pirotehničkih sredstava kategorije F1, a pirotehnička sredstva kategorije F2, F3, T1, T2, P1 i P2 dozvoljeno je koristiti u zatvorenim prostorima i na prostoru gdje se okuplja veći broj građana samo pravnim osobama i obrtima koji imaju odobrenje Ministarstva.

  • (6) Građanima nije dozvoljena nabava, posjedovanje niti uporaba petardi i redenika kategorije F2 i F3 te pirotehničkih sredstava kategorije F4, P1, P2, T1 i T2 za osobne potrebe.

  • (7) Nabava, prodaja i uporaba pirotehničkih sredstava kategorije F2, F3, T1 i P1 koja će se koristiti za potrebe spašavanja ljudi i životinja te u cestovnom, željezničkom, pomorskom i zračnom te prometu u unutarnjim vodama, kao i u kazalištima, raketnom modelarstvu, poljoprivredi i sličnim djelatnostima dozvoljena je tijekom cijele godine pravnim osobama, obrtnicima i udrugama koje su prilikom kupnje dužne priložiti dokaz o obavljanju djelatnosti za čije je obavljanje predviđena uporaba pirotehničkih sredstava ili dokaz o posjedovanju plovila za kupnju pirotehničkih sredstava kategorije P1, o čemu je potrebno voditi evidencije propisane pravilnikom iz članka 82. stavka 9. ovoga Zakona.

  • (8) Građanin može posjedovati najviše dva kg netomase pirotehničke smjese pirotehničkih sredstava kategorije F1 i/ili F2 i/ili kategorije F3, osim petardi i redenika iz kategorije F2 i F3.

  • (9) Pirotehnička sredstva kategorije F1 mogu se, osim u prodavaonicama oružja i streljiva te prodavaonicama pirotehničkih sredstava, prodavati u maloprodaji i u drugim prodavaonicama te na kioscima tijekom cijele godine, građanima starijim od 14 godina.

  • (10) Uporaba pirotehničkih sredstava iz stavka 9. ovoga članka dozvoljena je građanima starijim od 14 godina tijekom cijele godine.


Promet eksplozivnim tvarima definiran je Zakonom o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja (NN 70/17, 141/20) čl.30 | Pravne osobe ili obrti koji imaju odobrenje iz članaka 20. i 29. ovoga Zakona smiju prodavati ili ustupati eksplozivne tvari samo pravnim osobama i obrtima koji imaju odobrenje za uporabu i/ili promet i/ili proizvodnju eksplozivnih tvari, proizvodnju i/ili popravak i/ili prepravak ili ispitivanje oružja ili odobrenje za prodaju na malo pirotehničkih sredstava ili oružja i/ili streljiva, osim pirotehničkih sredstava kategorije F1 i slijepog streljiva za tehničku namjenu, te državnim tijelima koja u okviru svojih djelatnosti koriste eksplozivne tvari.

Prijavi se na naš NEWSLETTER

Tečaj €/kn: 7,53450 2022-10-02 02:18:20